USD announces 2010 summer degree recipients

VERMILLION, S.D. -- More than 200 candidates completed their degree requirements at The University of South Dakota this summer.

A list of the summer degree recipients, including their hometown information, is provided below.

California

Lancaster - Dan'ae Cheri Hill, Bachelor of Science in Recreation, Recreation

Illinois

Algonquin - Kevin Michael Hallett, Bachelor of Business Administration, Management

Iowa

Akron - Paula Lain Smykle, Bachelor of Science, Social Work; Avoca - Cory Russell Faust, Master of Arts, Educational Administration; Boyden - Justin T. Lammers, Bachelor of Science, Psychology; Breda - Kellsey Rachel Kock, Master of Arts, Elementary Education; Hinton - Nicole Rose Rolling, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Lake View - Allyson Boeckman, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Le Mars - Aaron Matthew Tilley, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Jessica Lynn Schneider, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Sheldon - Nicholas Erick Skaar, Bachelor of Science, History; Sioux City - Jennifer Louise Coffey, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Andrea Kaye Carroll, Bachelor of Science, Social Work; Spirit Lake - Michelle Arneson, Specialist in Education, Educational Administration

Kansas

Hays - Elly K. Manning, Master of Science, Technology for Education & Training; Olathe - Andrene Alexia Miller, Bachelor of Science in Recreation, Recreation

Minnesota

Le Sueur - Laura Jean Endres, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Luverne - Teresa Ann Kittles, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management; Marshall - Ashley M. Vig, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Mounds View - Emily Faye Matti Goldhammer, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Oakdale - Deborah Ann Larson-Stoa, Master of Arts, Psychology; Pine City - Amy Kristine Nelson, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Slayton - Luke Schryvers, Master of Business Administration, Business Administration; St. Paul - Laura Jo Slagter, Bachelor of Arts, Communication Studies, German; Thief River Falls - Rachel M. Cox, Master of Arts, English; Waseca - Laura Rae Brandt, Master of Arts, Speech/ Language Pathology

Missouri

Fenton - Traci L. Rosheim, Master of Arts, Special Education

Montana

Brady - Sarah Ruth Banka Barron, Doctor of Philosophy, Psychology

Nebraska

Fremont - Troy Aaron Gaeth, Master of Professional Accountancy, Professional Accountancy; Hartington - Mieke Marie Slaba, Master of Arts, Elementary Education; Wendy Ellen Sudbeck, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Alecia Ann Heimes, Bachelor of Science, Psychology; Omaha - Michelle Nicole Roy, Doctor of Philosophy, Psychology; Schuyler - Lindsay Kay Mundil, Master of Arts, Educational Administration; Wayne - Amber Rae Lutt, Bachleor of Arts, Psychology

Nevada

Gardnerville - Jared Hyatt, Master of Arts, Educational Administration; Las Vegas - Samantha Michelle Caughron, Bachelor of Fine Arts, Theatre

New Jersey

Montvale - Ariel Lynn Del Gaizo, Doctor of Philosophy, Psychology

New York

Champlain - Shannon Phaneuf Villarroel, Master of Business Administration, Business Administration; Horseheads - Emelyne Dengler Smith, Master of Arts, Secondary Education

North Dakota

Williston - Alaina J. Seeley, Master of Arts, Speech/ Language Pathology

South Dakota

Aberdeen - Sandra Suzanne Schatz, Doctor of Philosophy, Psychology; Denise Kay Finstad, Doctor of Education, Curriculum & Instruction; Janeen Juletta Outka, Doctor of Education, Educational Administration; Alcester - Joseph D. Kezar, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Athol - Dustin E. Hoellein, Master of Business Administration, Business Administration; Sara Jo Kegler, Bachelor of Science, Social Work, Alcohol and Drus Studies; Baltic - Ashley Elizabeth Gordon, Bachelor of Science, Criminal Justice, Psychology; Beresford - Sara Marie Cain, Specialist in Education, Educational Administration; Amy Christine Haneklaus, Master of Arts, Elementary Education; Matthew Wayne Semmler, Master of Arts, Educational Administration; Isabelle Anna Lankhorst, Bachelor of Arts, International Studies, Anthropology; Brandon - Matthew Murphy, Master of Music, Music; Canton - Lindsay Rae Nolte, Master of Science, Technology for Education & Training; Chamberlain - Lindsey Rae Koch, Doctor of Audiology, Audiology; Timothy Bernard Yeaton, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Aimee Margaret Kontz, Bachelor of Fine Arts, Art; Clear Lake - Melanie Dawn Gohring, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Colome - Jesse Vincent Sealey, Doctor of Education, Educational Administration; Custer - Katherine Christina Carson, Master of Business Administration, Business Administration; Dakota Dunes - Cameron Alexander Martin, Master of Business Administration, Business Administration; Mandie Rose Weinandt, Master of Business Administration, Business Administration; Dallas - Micah Charles Wonnenberg, Bachelor of Arts, Political Science, International Studies; Dell Rapids - Karlie Jo Clauson, Bachelor of Science, Social Work; Elk Point - Katie Marie Trometer, Master of Arts, Elementary Education; Kaila C. Hughes, Bachelor of Science in Medical Technology, Medical Technology; Elkton - Lisa Marie Rybinski, Master of Science, Administrative Studies; Fort Pierre - Sarah Louise Reed, Master of Arts, Elementary Education; Gregory – Jasmine Desirae Atteberry, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Hartford - Dustin Dennis Degen, Specialist in Education, Educational Administration; Hill City - Anthony D. Verchio, Master of Science, Administrative Studies; Huron - Gina Kay Mees, Master of Science, Technology for Education & Training; Ryan Maas, Bachelor of Science in Medical Technology, Medical Technology; Lennox - Abbey Marie Berens, Master of Arts, Special Education; Rachel Michele Buse, Master of Business Administration, Business Administration; Madison - Christopher D. Bordewyk, Master of Business Administration, Business Administration; Marion - John Richard Kippes, Master of Arts, Secondary Education; McCook Lake - Lauren Elizabeth Turner, Bachelor of Science in Medical Technology, Medical Technology; Milbank - Bradley T. Yerdon, Master of Arts, Educational Administration; Jared Randall Schrupp, Bachelor of Arts, History; Mitchell - Joy S. Anderson, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Amanda J. Henke, Master of Science, Biology; Jessica Kay Krout, Bachelor of Arts, Spanish; Montrose - Nicole Cleveland, Master of Arts, Elementary Education; April Marie Miles, Bachelor of Science, Psychology; Ashley Kristine Miles, Bachelor of Science, Psychology; Ashley Kristine Miles, Bachelor of Science, Psychology; April Marie Miles, Bachelor of Science, Psychology; North Sioux City - Gina Ann Gloede, Master of Arts, Special Education; Pierre - Jessica Lynn Burchill, Master of Business Administration, Business Administration; Kelsey Elizabeth Hanson, Master of Business Administration, Business Administration; Danielle Lynn Brunmeier, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Sarah Elizabeth Magdanz, Bachelor of Science, Biology; Zachary Lee Edman, Bachelor of Business Administration, Management; Jenna Marie Daley, Bachelor of Science, Social Work; Rapid City - Lacy Carissa Kading, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Jessica Leigh Murphy, Master of Arts, Elementary Education; Wesley John Robertson, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Alisa J. Titze, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Krista Anne Buchholz, Master of Business Administration, Business Administration; Nicholas Geoffrey Heig, Master of Business Administration, Business Administration; Tessia M. Johnston, Master of Science, MSAS; Timothy James Trithart, Master of Science, Administrative Studies; Nicole Harming, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Michelle Lynn Mudlin, Bachelor of Science, Psychology; Heather Nicole Voyles, Bachelor of Science, Biology; Hillarie E. Maddox, Bachelor of Science, Social Work; Redfield - Joshua Dane Sanger, Master of Arts, English; Diana Vander Laan, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Scotland - Sean Gayle Halverson, Master of Arts, Mathematics; Selby - Emily Louise Fischer, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Sioux Falls - Jessica Lee Quail, Specialist in Education, Educational Administration; Jana M. Semmler, Specialist in Education, Educational Administration; Rachel Bryn Christianson, Master of Arts, Elementary Education; Carlie Newby, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Katie Elizabeth O'Leary, Master of Arts, English; Roshan Elizabeth Wencl, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Tim Karels, Master of Business Administration, Business Administration; Brett Joseph Peterson, Master of Professional Accountancy, Professional Accountancy; Chelsea Elizabeth Lamp, Master of Science, Technology for Education & Training; Matthew Brian Feit, Bachelor of Business Administration, Marketing; Christy Marie Haight, Bachelor of Business Administration, Marketing; Miranda Leigh McNulty, Bachelor of Business Administration, Management; Daniel Jay Robar, Bachelor of Business Administration, Management; Mitchell D. Staples, Bachelor of Business Administration, Accounting; Samantha Johanna Small, Bachelor of Business Administration, Management; Patrick Richard Klotzbach, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Bryan Supik, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Kara Ann Avery, Bachelor of Science, Alcohol and Drug Studies; Joseph Steven Heiberger, Bachelor of Business Administration, Management; Leigh Ann LaFollette, Bachelor of Science, Social Work; Roxanne M. Merchant, Bachelor of Arts, Communication Studies; Spearfish - Rebecca Ann Porter, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Tea - Laura Violet Grayson, Bachelor of Science, Psychology; Vermillion - Teresa Ann Chasing Hawk, Master of Arts, Mathematics; Kathleen Crowley, Master of Arts, Elementary Education; Kelly J. Heine, Master of Arts, Elementary Education; Audrey O. Job, Master of Arts, Elementary Education; Laura Elizabeth Arnett, Master of Business Administration, Business Administration; Anthony James Graham, Bachelor of Science, Political Science; Viborg - Carl R. Heinze, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Volga - Shonda Kay Tomaszewski, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Wagner - Cheryl D. Thaler, Specialist in Education, Educational Administration; Wakonda - Catherine Claire Ganschow, Master of Arts, Elementary Education; Watertown - James Allen Clendenin, Jr., Master of Arts, Special Education; Rebecca Elizabeth Kjellsen, Master of Arts, Elementary Education; Brandon Lee Stangl, Bachelor of Science, Psychology; Yankton - Jennifer Ann Johnke, Specialist in Education, Educational Administration; Patricia J. Bailey, Master of Arts, Secondary Education; Patrick Michael Beeman, Master of Arts, Educational Administration; Regan Lee Manning, Master of Arts, Educational Administration; Joan Renee Schild, Master of Arts, Special Education; Melanie Vlasman, Master of Arts, Elementary Education; Alison Renae Egge, Master of Science, Biology

Texas

San Antonio - Jacob Paul Pickard, Doctor of Philosophy, Psychology

Wisconsin

Holmen - Marques John Blank, Master of Business Administration, Business Administration

West Virginia

Hedgesville - Sarah Deters Richardson, Master of Music, Music

China

Beijing - Qin Li, Doctor of Philosophy, Biomedical Sciences; Loungkou - Na Lu Smith, Doctor of Philosophy, Biomedical Sciences; Ruian - Wei Li, Doctor of Philosophy, Biomedical Sciences

India

Anakaputhur - Sridhar Budhi, Master of Science, Chemistry

Sri Lanka

Jaffna - Vagulejan Balasanthiran, Master of Science, Chemistry

Hometown not provided

Ruth Montheith, Doctor of Philosophy, Psychology; Kassandra Cline, Doctor of Education, Educational Administration; Diane Koch, Doctor of Education, Educational Administration; Pam Lange, Doctor of Education, Educational Administration; Jeremiah Olson, Doctor of Education, Educational Administration; Bruce Albers, Specialist in Education, Counseling & Psychology in Education; Janelle Johnson, Specialist in Education, Educational Administration; Catherine Magee, Specialist in Education, Educational Administration; Andrea Wange, Specialist in Education, Educational Administration; Megan Becker, Master of Arts, Elementary Education; Darren DeNeui, Master of Arts, Educational Administration; Elizabeth Donahue, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Meggie Donnelly, Master of Arts, Elementary Education; Jennifer Law, Master of Arts, Special Education; Rebecca Miller, Master of Arts, Elementary Education; Joseph Ricciardelli, Master of Arts, Educational Administration; Brittany Sheeler, Master of Arts, Speech/ Language Pathology; Akinpelu Smith, Master of Arts, Political Science; Julia Angerhofer, Master of Business Administration, Business Administration; Matt Vogel, Master of Professional Accountancy, Professional Accountancy; Terina Brooms, Master of Science, Administrative Studies; Tara Gill, Master of Science, Administrative Studies; Jamie Ihne, Master of Science, Technology for Education & Training; Hari Khatri, Master of Science, Chemistry; Venkata Kolli, Master of Science, Chemistry; Laurie Kruel, Master of Science, Administrative Studies; Scott Neu, Master of Science, Technology for Education & Training; Allison Roberts, Master of Science, Technology for Education & Training; Chris Visser, Master of Science, Technology for Education & Training; Jacob J. Arthur, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; James Z. Clark, Bachelor of Arts, History; Eric D. Aas, Bachelor of Science, Political Science; Aaron J. Clausen, Bachelor of Science, Biology; Jesse J. Eulber, Bachelor of Science, Psychology; Joe Linneweber, Bachelor of Business Administration, Management; Kyle M. Sexe, Bachelor of Business Administration, Management; TJ Tedrow, Bachelor of Business Administration, Management; Matt Vogel, Bachelor of Business Administration, Accounting; Amber M. Kobus, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Hesson Park, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Andrea K. Grimm, Bachelor of Science in Medical Technology, Medical Technology