USD students receive degrees at 35th Winter Commencement

VERMILLION, S.D. -- Jack Warner, executive director and CEO of the South Dakota Board of Regents, was the keynote speaker for the 35th Winter Commencement ceremony at The University of South Dakota on Saturday, Dec. 18.

Warner’s speech, “Doing Well by Doing Good,” addressed more than 480 USD students who received degrees during the ceremony at the DakotaDome on the USD campus.

Warner, Ed.D., a veteran educator and higher education leader, was named executive director and CEO of the South Dakota Board of Regents in 2009. Previously, Warner served as commissioner of the Rhode Island Board of Governors for Higher Education for seven years where he was responsible for governance and policy oversight of the state’s public system of higher education, consisting of the Community College of Rhode Island, Rhode Island College and the University of Rhode Island, which serve a combined enrollment of 40,000 students.

He is a past president of the National Association of Student Personnel Administrators, and he taught in the Boston College Graduate School of Education for 18 years and at two community colleges. Warner received his doctor of education degree in educational administration from Boston College, a master of education from Springfield College in student affairs administration in higher education and a B.A. degree in psychology from the University of Vermont. He currently resides in Fort Pierre, S.D., with his wife, Celeste. The couple has three children and three grandchildren.

Degree recipients and with their hometown information is provided:

Alaska

Kasilof - Jake Eveland, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Arizona

Chandler - Justin Ryan Harper, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation

California

Alamo - Alison Roe, Associate of Science, Nursing; Clovis - Daniel Page Van Stone, Master of Science, Administrative Studies; Los Angeles - Melinda Robinson, Bachelor of Science, Mathematics; San Diego - Joshua Ferrel Cunningham, Bachelor of Science, Biology

Colorado

Colorado Springs - Kenneth Lee Krzyzanowski, Specialist in Education, Educational Administration; David Hedges, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Meeker - Gordon Scott Morrison, Master of Arts, Curriculum & Instruction; Parker - Kelly Joy Van Denend, Master of Science, Occupational Therapy

Connecticut

South Norwalk - Elisabeth Franzik Giles, Bachelor of Science, Social Work

Florida

Pompano Beach - Tiffany Shantell Forrest, Master of Arts, Educational Administration

Illinois

Bolingbrook - Anna Joy Schoenleber, Bachelor of Science, Social Work

Indiana

Rochester - Michael J. Hunneshagen, Master of Business Administration,

Iowa

Adel - Emily Kristine Schaefer, Master of Arts, Curriculum & Instruction; Akron - Nicholas Eugene Blake, Bachelor of Arts, History; Natasia Mariee Eastman, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders; Aranda Rae Stai, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Algona - Kyle Joseph Miller, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Alton - Matthew Robert Miranda, Bachelor of Business Administration, Finance; Bellevue - Kayla Mary Grutz, Master of Science, Occupational Therapy; Carroll - Ashlee Marie Lynde, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Coon Rapids - Katelyn Rae Heydon, Associate of Science, Nursing; Correctionville - Shari Marie Hansen, Doctor of Education, Curriculum & Instruction; Dayton - Heather Lundberg, Bachelor of General Studies; Emmetsburg - Megan Marie Moffitt, Master of Arts, English; Fort Dodge - Danielle Marie Lentsch, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Grimes - Janelle Lynn Steinkamp, Master of Arts, Educational Administration; Hinton - JaMaine Alexandria Mauer, Bachelor of Science, Psychology; Bridget Marie Yoerger, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Holstein - Maggie Pearson, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Hull - Daniel James Barkel, Specialist in Education, Educational Administration; Inwood - Stephanie Richelle Stiles, Associate of Science, Nursing; Iowa City - Qingwen Zheng, Doctor of Philosophy, Biomedical Sciences; Lake Park - Tyler John Ellingson, Bachelor of Business Administration, Accounting; Lawton - Adam Michael Furlich, Bachelor of Science, Communication Studies; Mapleton - Kristine Marie Kueny, Bachelor of Business Administration, Accounting; Marcus - Brandi Jo Hansen, Bachelor of Science, Political Science; Emily Rachel Letsche, Bachelor of Fine Arts, Art; Paullina - Annette Renae Devereaux, Bachelor of General Studies; Pocahontas - Nicholas L. Ernst, Bachelor of Science in Education, Mathematics Education; Remsen - Ashley Christine Harvey, Bachelor of General Studies; Rock Rapids - Jami Christine Vander Zee, Master of Business Administration; Erin Jo Wibben, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Sergeant Bluff - Christopher William Widman, Master of Professional Accountancy; Kristopher Carlos Kinyon, Bachelor of Science, Psychology; Jamie Lynn Modicue, Bachelor of Business Administration, Marketing; Sibley - Kari Sue Obbink, Bachelor of Science, Psychology; Sioux Center - Kari Lynn Schuiteman, Master of Business Administration; Sioux City - Gregory Scott Ernst, Master of Business Administration; Patricia Ivonne Rodriguez, Master of Science, Administrative Studies; Nicholas Scott Matney, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Allison Chelsey Moravek, Bachelor of Arts, Spanish; Ciarra LarSena Sperry, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Kayla Kristine Fiscus, Bachelor of Science, Psychology; Brett Patrick Hall, Bachelor of Science, Psychology; Laurel Renee Pierson, Bachelor of Science, Psychology; Callie Marie Roan, Bachelor of Science, Psychology; Samantha Elizabeth Herbst, Associate of Arts, General Studies; Patrick Gene Carney, Bachelor of Business Administration, Finance; Evan Oswald Poland, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management; Aaron Wade Nielsen, Bachelor of Science in Education, History Education; Adam Suing, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Jacob Ryan Severe, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Spencer - Kristin Marie Kellar, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Spirit Lake - Stacy Ingvalson, Master of Science, Occupational Therapy; Storm Lake - Ashley Lynn Campbell, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Urbandale - Mark Robert Armstrong, Master of Business Administration; Whiting - Leslie A. Linden, Master of Science, Physician Assistant; Brian Scott Baczwaski, Bachelor of Science, Criminal Justice; Sara Jean MacClure, Bachelor of Science in Education, English Education

Minnesota

Austin - Stacy Gwen Bjorlie, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Big Lake - Angela M. Schuster, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders; Blaine - John Michael Kreklow, Bachelor of Business Administration, Management; Browns Valley - Dustin Ray Gettman, Master of Business Administration; Travis Lee Hein, Bachelor of Business Administration, Finance; Cleveland - Christine Ann McCoy, Doctor of Education, Curriculum & Instruction; Cottage Grove - Alexander Everett Dewar, Master of Science, Physician Assistant; Eden Prairie - Meredith Tayler Bilse, Bachelor of Arts, Psychology; Edgerton - Kayla Reuer, Bachelor of Science, Psychology; Alex J. Pronk, Bachelor of Business Administration, Management; Shaina Maran Schelhaas, Associate of Science, Nursing; Faribault - Bryan Michael Voracek, Master of Science, Physician Assistant; Hanley Falls - Alissa Dawn Costa, Bachelor of Business Administration, Accounting; Inver Grove Heights - Andrea Aileen DeJong, Bachelor of Fine Arts, Art; Jasper - Kimberly Staebell, Associate of Science, Nursing; Lamberton - Esther Anne Iverson, Master of Arts, Special Education; Luverne - Timothy John Rust, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Mankato - Timothy P. Rutjes, Bachelor of Business Administration, Finance; Minneota - Tawnya Jo Heer, Master of Science, Occupational Therapy; Montevideo - David Wagner Baukol, Doctor of Education, Educational Administration; Pipestone - Maritta Lynn Smidt, Associate of Science, Nursing; Plymouth - Michael Eugene Diemand, Bachelor of Business Administration, Marketing; Prior Lake - Ryanne Lea Brockhaus, Master of Science, Physician Assistant; Roseville - Jolene Kathryn Slagter, Bachelor of Science, Social Work; Round Lake - Rachel Lynn Wilson, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders; Sanborn - KyLee Rose Manthei, Bachelor of Science, Political Science; Spring Valley - Joshua David Hogberg, Master of Music, Music; St. James - Krista Gail Noren, Master of Business Administration; Stewart - Tyler Stephen Evans, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Tyler - Ashley Rene Blanchette, Bachelor of Business Administration, Marketing; Waverly - Brittani Rose Boehlke, Master of Science, Physician Assistant; Jesse J. Cardinal, Bachelor of Science, Biology; Weaver - Andrew James Johnson, Bachelor of Science, Communication Studies; Willmar - Katie Lynn Caven, Master of Science, Occupational Therapy

Missouri

Jefferson City - Scott Ray Breedlove, Master of Science, Administrative Studies; Kansas City - Alissia Rashida Canady, Juris Doctor

Montana

Laurel - Paige Marie Salacinski, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration

Nebraska

Bellevue - Jasmine Chereé Mosley, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Clarks - John William Wachal, Bachelor of Science, History; Columbus - Jennifer Elizabeth Kassing, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Jasey Jill Goedeken-Reinhart, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Creighton - Christine Dorothy Blunck, Bachelor of Music, Music Education; Crofton - Jessie Dana Anderson, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management; Bethanie June Collins, Bachelor of Fine Arts, Art; Hartington - Onya Christine Dendinger, Master of Business Administration; Jacqueline Kay Filips, Bachelor of Arts, Psychology; Ronda Jean Mayrose, Bachelor of Music, Music Education; Hebron - Megan Elizabeth Schriner, Master of Science, Physician Assistant; Holdrege - Nicole L. Buettner, Master of Science, Physician Assistant; Hubbard - Molly E. Schooley, Master of Science, Physician Assistant; Lyons - Corey Alan Beacom, Master of Professional Accountancy; Newcastle - Daniel James Grosvenor, Master of Arts, Communication Studies; Norfolk - Jessica Leigh Johnson, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Gregory John Pekny, Bachelor of Science, Psychology; North Platte - Christian Falkena, Bachelor of Business Administration, Accounting; Omaha - David John White, Master of Arts, Communication Studies; Courtney Marie Becker, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Teri Jean Krommendyk-Beeson, Bachelor of Science, Criminal Justice; Plattsmouth - Spencer Russell Kathol, Bachelor of Business Administration, Marketing; Ponca - Cara Jean Conrad, Master of Science, Administrative Studies; Jessica Marie Skelton, Bachelor of Arts, Psychology; St. Helena - Tracy Ann Boeckman, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Seward - Holly Fae Brydl-Andrews, Master of Science, Occupational Therapy; Taylor - Jamie Marie Foster, Master of Science, Occupational Therapy; Wayne - Jesse Randal Dunklau, Bachelor of Business Administration, Economics; Wynot - Katie Christine Burbach, Bachelor of Business Administration, Finance

New Mexico

Albuquerque - Travis Pitts, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Los Alamos - Vanessa Rae Morris, Master of Science, Occupational Therapy

North Carolina

Hope Mills - Erin Nicole Corner, Master of Arts, Speech Language Pathology

North Dakota

Bismarck - Jaclyn A. Vander Linden, Master of Science, Physician Assistant; Blake Patrick Simon, Bachelor of Business Administration, Economics; Burlington - Sarah Kaye Klein, Associate of Science, Nursing

South Dakota

Aberdeen - Lesley Farmen, Master of Science, Administrative Studies; Brian Darold Opp, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Scott Michael Senger, Bachelor of Science, Psychology; Alcester - Ashley Lyn Pearson, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Emily Rose Sanford, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Armour - Matthew Herbert Preheim, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Avon - Tiffany Ann Oster, Master of Arts, Speech Language Pathology; Baltic - James Carl Petersen, Master of Business Administration; Belle Fourche - Kristen Therese Kracht, Associate of Science, Nursing; Beresford - Eli Noah Erickson, Bachelor of Science, Earth Science; Bonesteel - Philip Walter Schonebaum, Bachelor of Science in Education, Mathematics Education; Brandon - Robert Floyd Nuss, Doctor of Medicine; Jillian Lee Haak, Bachelor of Arts, Psychology; Angela Marie Helseth, Bachelor of Liberal Studies; Carissa Marie Gross, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Nathan Michael Brand, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kara Joelle Flier, Bachelor of Business Administration, Management; Joel Randall Twedt, Bachelor of Business Administration, Management; JoAnn Dorothy Widrig, Associate of Science, Nursing; Chad Edward Pesicka, Master of Science, Technology for Education & Training; Brookings - Justina Jo Hilmoe, Master of Science, Administrative Studies; Adrielle Grace Edwards, Bachelor of Arts, Spanish; Adrielle Grace Edwards, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jodi Enright, Associate of Science, Nursing; Canistota - Paige Courtney Jerman, Master of Science, Occupational Therapy; Canton - Vanessa Lynn Anderson, Master of Arts, Speech Language Pathology; Preston Douglas Van Zee, Bachelor of Business Administration, Finance; Carthage - Jody Schlim, Associate of Science, Nursing; Chamberlain - Alisha Jean Vincent, Doctor of Education, Educational Administration; Beau Douglas Braun, Master of Science, Physician Assistant; Margaret Mary Meg Holland, Bachelor of Arts, Political Science; Aaron Andrew Fox, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Clark - Tyler C. Flammond, Bachelor of Science, Psychology; Clear Lake - Craig Dennis Evenson, Juris Doctor; Colton - Joanna Rae Kruse, Associate of Science, Nursing; Columbia - Courtney Elizabeth Gilchrist, Master of Business Administration; Crooks - Kristi Renee VanDeRostyne, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Custer - Kayla C. Konkol, Bachelor of Science in Education, Chemistry Education; Dakota Dunes - Ashley Mozak, Master of Science, Administrative Studies; Megan Elizabeth Kahler, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Dallas - Bailey Jo Hoffart, Bachelor of Business Administration, Management; Dante - Cassius Joseph Kocer, Bachelor of Science in Education, History Education; Dell Rapids - Kellie Darlaine Nelsen, Master of Business Administration; Caramie Noelle Bredlow, Bachelor of Science, Criminal Justice; Todd Michael Fiegen, Bachelor of Science, Criminal Justice; Janilyn Louise Klein, Associate of Science, Nursing; Elk Point - Alesha Marie Conley, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Eric Christopher Haines, Bachelor of Arts, History; Daniel Thomas Gregg, Bachelor of Science, Psychology; Casey Joseph DeBuhr, Bachelor of Business Administration, Management; Mark Lawrence Donnelly, Bachelor of Business Administration, Management; Daschle James Larsen, Bachelor of Business Administration, Management; Jessica Lynn Pribil, Bachelor of Business Administration, Marketing; Keshia Kaye Densberger, Bachelor of Science, Social Work; Elkton - Stephanie Marie Gebhart, Master of Science, Physician Assistant; Emery - Jia Danielle Stein, Master of Business Administration; Erwin - Patrick John Steffensen, Master of Business Administration; Ethan - Megan Marie McBrayer, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Faulkton - Kelli Marie Bitzer, Bachelor of Business Administration, Management; Flandreau - Megan Adair Siefkes, Master of Science, Occupational Therapy; Leah Kay Parsons, Bachelor of Business Administration, Management; Fort Pierre - Jennifer L. Jensen, Master of Arts, Speech Language Pathology; Krystal Mae Simons, Master of Arts, Educational Administration; Carisa Lynn Marshall, Associate of Science, Nursing; Freeman - Lance Steven Friesen, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Natalie Ruth Friesen, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Catharine Ann Fransen, Associate of Science, Nursing; Garretson - Robert Sidney Meyer, Doctor of Education, Educational Administration; Adam S. DeWitte, Master of Business Administration; Nicole M. Leslie, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Gayville - Brian Joseph Jensen, Bachelor of Business Administration, Management; Geddes - Kylee Sue Gant, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Groton - Alana Rae Wolken, Bachelor of Arts, English Education; Harrisburg - Brandy Lee Underberg, Associate of Science, Nursing; Hartford - Kira Leigh Mueller, Master of Arts, Speech Language Pathology; Highmore - Shiloh John McGruder, Bachelor of Science, Criminal Justice; Hot Springs - Chad David Law, Bachelor of Science, Biology; Jesse Smith, Bachelor of Business Administration, Marketing; Cody James Runyon, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Huron - Tyler Dean Luoma, Bachelor of Business Administration, Accounting; Rory Thayne Reid, Bachelor of Business Administration, Management; Erica Lynn Robish, Bachelor of Business Administration, Marketing; Irene - Caroline Sees-Fuhrer, Master of Science, Physician Assistant; Eric Robert Hansen, Bachelor of Science, Psychology; Anthony William Hauger, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Iroquois - Danielle Jo Geigle, Master of Arts, Speech Language Pathology; Kadoka - Scott Klaudt, Master of Arts, Educational Administration; Lake Norden - Samone Marie Runia, Bachelor of Fine Arts, Art; Lead - Anna Elizabeth Auchampach, Bachelor of Arts, International Studies; Lennox - Lindsay Kay House, Master of Science, Physician Assistant; Matthew Gavin Storo, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Ludlow - Jennifer Ann Toscana, Master of Business Administration; Madison - Luke Jordan Garry, Master of Business Administration; Lia S. Eastman, Master of Science, Physician Assistant; Gavin Lyle Fawbush, Bachelor of Business Administration, Management; Martin - Cathy Sue Childress, Master of Science, Physician Assistant; Audrey Kay Weber, Associate of Science, Nursing; McCook Lake - Erik M. Halverson, Master of Professional Accountancy; Maureen Catherine Bowman, Master of Science, Administrative Studies; Erik M. Halverson, Bachelor of Business Administration, Accounting; Joshua Ryan Kohn-Lindquist, Bachelor of Business Administration, Management; Laura Beth Leitru, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Paige Kaylene Wichman, Bachelor of Science, Social Work; Milbank - Jackson Richard Schwandt, Bachelor of Science, Criminal Justice; Miller - Jodie McGough, Master of Arts, Speech Language Pathology; Mission - Michael Scott Buck, Bachelor of Science, Economics; Mitchell - Gina Mae Baldwin, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Melissa Anne Griffith, Master of Arts, Educational Administration; Myles David Gosmire, Bachelor of Science, English; Tiffany Laurene Paulson, Bachelor of Science, Biology; Edwin Paul Zobel, Bachelor of Business Administration, Management; Myles David Gosmire, Bachelor of Science, Social Work; Monroe - Bo Luke Schoenwald, Bachelor of Arts, Communication Studies; Montrose - Bradley Steven Miles, Bachelor of Business Administration, Accounting; Cassie E. Blue, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Olivet - Mallory Jean Long, Bachelor of Science, Psychology; Piedmont - Sara Jean Engesser, Bachelor of Science, Dental Hygiene; Pierre - Liza G. Clark, Master of Business Administration; Nicole Lynn Ormesher, Master of Business Administration; Tina Ann Titze, Master of Science, Administrative Studies; Kody Allen Clark, Bachelor of Science, Political Science; Michelle Paulina Gordon, Bachelor of Science, Psychology; Tane A. Owens, Bachelor of Science, Psychology; Ramona - Monica Demaray, Master of Arts, Special Education; Rapid City - Andrew Joehl Thompson, Doctor of Education, Educational Administration; Bruce Travis Blankley, Specialist in Education, Educational Administration; Breanna Violet Bishop, Master of Arts, Educational Administration; Tyler T. Spease, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Benjamin Anderson, Master of Professional Accountancy; Madison Renae Oslund, Master of Science, Occupational Therapy; Shanda Jo Simburger, Master of Science, Occupational Therapy; Cali Jean Swartz, Master of Science, Occupational Therapy; Jennifer Anne Thielen, Master of Science, Physician Assistant; Amy Lynn Schrupp, Bachelor of Science, Psychology; Brett Alan Summers, Bachelor of Science, English; Benjamin Anderson, Bachelor of Business Administration, Accounting; Jared Darrell Barry, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Matthew Duane Edlund, Bachelor of Business Administration, Marketing; Gregory Charles Haggerty, Bachelor of Business Administration, Accounting; Clay Hunsaker, Bachelor of Business Administration, Finance; Callie Nicole Sievers, Bachelor of Business Administration, Accounting; Karina Nicole Weiss, Bachelor of Musical Arts, Musical Arts; Amy Lynn Schrupp, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Tiffany Marie Alexander, Associate of Science, Nursing; Angie Elizabeth DeNeire, Associate of Science, Nursing; Jeremy David Gaudino, Associate of Science, Nursing; Susette Marie LaHaise Gjovik, Associate of Science, Nursing; Jennifer Renee Powell, Associate of Science, Nursing; Rebecca Alice Rankin, Associate of Science, Nursing; Lenora A. Shearer, Associate of Science, Nursing; Jill Renee Speck, Associate of Science, Nursing; Amanda June Vidinha, Associate of Science, Nursing; Salem - Sherri Lynn Bostwick, Doctor of Medicine; Rebecca Lynn Scheier, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Missy Marie Lauck, Associate of Science, Nursing; Scotland - Tucker Lee Hight, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Stephanie Kae Hamilton, Associate of Science, Nursing; Selby - Taeh Tressa-Tayler Thorstenson, Master of Science, Occupational Therapy; Sioux Falls - David A. Mitchell, Doctor of Philosphy, Psychology; Jennifer Jean Tinguely, Doctor of Medicine; Kiki Jean Nelsen, Master of Arts, Educational Administration; Kendra Cassandra Ratcliffe, Master of Arts, Psychology; Douglas John Corp, Master of Business Administration; Matthew Patrick Dice, Master of Business Administration; Christopher David Heisel, Master of Business Administration; Michael Scott Iseminger, Master of Business Administration; Rebecca Mae Madigan, Master of Business Administration; Patrick Aarom McGowan, Master of Business Administration; Nicholas Miller, Master of Business Administration; Brock James Schroeder, Master of Business Administration; Beth D. Swanson, Master of Business Administration; Amber Lee Brandner, Master of Science, Chemistry; Shana Leigh Cerny, Master of Science, Occupational Therapy; Rebecca Laura Ellen Field, Master of Science, Administrative Studies; Micayla Marie Roth, Master of Science, Occupational Therapy; Jacob Daniel Harris, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Sarah J. Lovre, Bachelor of Arts, English; Brian Paul Mann, Bachelor of Arts, Sociology; Denise Elaine DePaolo, Bachelor of Arts, English; Troy Jerome Thoms, Bachelor of Arts, History; Stephanie Dawn Jensen, Bachelor of General Studies; Alyssa Jo Block, Bachelor of Science, Biology; Robin James Burns, Bachelor of Science, Communication Studies; Matthew John Eekhoff, Bachelor of Science, History; Jordan Lee Else, Bachelor of Science, Communication Studies; Jordan Feist, Bachelor of Science, Political Science; Brittany Ann Fueston, Bachelor of Science, Psychology; Erica Lynn Ihnen, Bachelor of Science, Criminal Justice; Angela Marie Jones, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders; Elizabeth Paige Link, Bachelor of Science, Psychology; Kathy M. Mack, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders; Alan Kuper McMillen, Bachelor of Science, Psychology; Kathryn Christine Rathbun, Bachelor of Science, Earth Science; Katie Marie Honken, Associate of Arts, General Studies; Jarrett Allen, Bachelor of Business Administration, Management; Scott Michael Buchanan, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Alexander Bruce Christophel, Bachelor of Business Administration, Management; Ashley Joy Coleman, Bachelor of Business Administration, Accounting; Somer Marie Craig, Bachelor of Business Administration, Marketing; Benjamin Dangel, Bachelor of Business Administration, Accounting; Allison Elaine Farmer, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Katherine Laura Forsyth, Bachelor of Business Administration, Marketing; Kellen T. Garrison, Bachelor of Business Administration, Accounting; Nathan Leon Hall, Bachelor of Business Administration, Accounting; Matthew J. Koehler, Bachelor of Business Administration, Management; Karen McHenry, Bachelor of Business Administration, Accounting; Ashley Suzanne Mentele, Bachelor of Business Administration, Accounting; Ashley Marie Petersen, Bachelor of Business Administration, Management; James Walsh, Bachelor of Business Administration, Finance; Ashley Noelle Buhr, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Claire Marie Graff, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Ryan Wayne Kenyon, Bachelor of Science in Education, History Education; Brian Paul Mann, Bachelor of Science in Education, Political Science Education; Trenton Carl Mendelson, Bachelor of Science in Education, English Education; Rachel Kaye Hettinger, Bachelor of Science, Social Work; Amanda Lee Bennett, Associate of Science, Nursing; Debra Kay Jones, Associate of Science, Nursing; Jennifer Brooke Lovro, Associate of Science, Nursing; Melissa Ann Marie O'Connor, Associate of Science, Nursing; Tara Lynn Olson, Associate of Science, Nursing; Lori Lynn Pelton, Associate of Science, Nursing; Amy Ramos, Associate of Science, Nursing; Rebecca Raye Roskup, Associate of Science, Nursing; Ashley Jane Siemonsma, Associate of Science, Nursing; KarLee Maureen Voeller, Associate of Science, Nursing; Spearfish - Amber Ann McCarty, Master of Science, Administrative Studies; Lindsey Leatherberry, Bachelor of Science, Social Work; Kristin R. Koehler, Bachelor of Science, Social Work; Springfield - Jessica L. Gieselman, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Sturgis - Laura Susan Sparby, Associate of Science, Nursing; Tea - Tara Jo Miller, Master of Science, Administrative Studies; Danielle Joy Wynthein, Master of Science, Occupational Therapy; Elizabeth A. Kruger, Associate of Science, Nursing; Timber Lake - Brett Lesley Mayer, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Tyndall - Kathryn Anne Henning, Master of Business Administration; Kenneth Andrew Bass, III, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Jessica Nicole Nielsen, Bachelor of Music, Music Education; Vermillion - Alan Joseph Bos, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Robert Lee Jorgensen Campbell, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Collin James Prosser, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Veronica L. Schmidt, Master of Business Administration; Melissa Jo Castillo, Master of Science, Physician Assistant; Melissa Jo Pitz, Master of Science, Occupational Therapy; Debra Ann Walker, Master of Science, Administrative Studies; Christopher Harden, Bachelor of Science, Computer Science; Heath David Moore, Bachelor of Science, Political Science; James Robert Olson, Bachelor of Science, Earth Science; Rebecca Lynne Hanson, Associate of Arts, General Studies; Laurie Brinkman, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Wagner - Ryan Lloyd Slaba, Master of Science, Physician Assistant; Lisa Ann Yager, Master of Science, Biology; Watertown - Amanda Lynn Lightfield, Master of Arts, English; Kristin Maria Linke, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Nicholas Crank, Master of Professional Accountancy; Jay Bradley Meier, Bachelor of Science, Psychology; Shauna Marie Van Dusseldorp, Bachelor of Science, Psychology; Erika Lynn Peterson, Bachelor of Business Administration, Finance; Joshua A. Shorley, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Shauna Marie Van Dusseldorp, Bachelor of Science, Social Work; Waverly - Penny Jo Thyen, Master of Arts, Special Education; Webster - Travis D. Hahler, Bachelor of Arts, Psychology; Wentworth - Adam Paul Limmer, Bachelor of Business Administration, Management; Wessington Springs - Jason John Holzwarth, Bachelor of Science, History; White River - Betty Grace Marshall, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Winner - Justin Tobin, Bachelor of Science, History; Justin Tobin, Bachelor of Fine Arts, Art; Wolsey - Becky Lee Pribyl, Master of Science, Administrative Studies; Yankton - Jessica Jo Klopper, Doctor of Philosphy, Psychology; Carrie Marie Kranz, Master of Arts, Curriculum & Instruction; Galen Matthew Slagle, Master of Arts, Curriculum & Instruction; Seth Andrew Graves, Master of Business Administration; Brittany Ann Salonen, Master of Business Administration; Melissa Louise Gause, Master of Professional Accountancy; Nicole Katrina Bylander, Master of Science, Occupational Therapy; Nicole Maria Albers, Bachelor of Arts, International Studies; Kyle Dean Nickolite, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Jill Anne Schievelbein, Bachelor of Arts, English; Nicolette Jean Bose, Bachelor of Science, Sociology; Jordan John Cornay, Bachelor of Science, Psychology; Sean Kelly Fitzsimmons, Bachelor of Science, Biology; Abby D. Hurlburt, Bachelor of Science, Computer Science; Abigail Mary Lichter, Bachelor of Science, Biology; Cody Christopher Miller, Bachelor of Science, Earth Science Education; Krysta Lynn Prior, Bachelor of Science, Psychology; John Michae Schloss, Bachelor of Science, Chemistry; Nicole Maria Albers, Bachelor of Business Administration, Management; Joshua Blom, Bachelor of Business Administration, Management; Brennan Jo Ewald, Bachelor of Business Administration, Marketing; Melissa Louise Gause, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kyle Jeffrey Pravecek, Bachelor of Business Administration, Marketing; Anna Christine Russo, Bachelor of Business Administration, Management; Lynsay Marie Wek, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Abby D. Hurlburt, Bachelor of Science in Education, Mathematics Education; Tyler James Madison, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Lucas Lawrence Rasmussen, Bachelor of Science, Social Work; Jeremy William Tamisiea, Associate of Science, Nursing

Texas

San Antonio - Dawn Ryan, Associate of Science, Nursing

Washington

Puyallup - Brad Phair, Associate of Science, Nursing

Wisconsin

Beloit - Eric Joseph Holmes, Master of Public Administration; Hartland - Leanne Michele Felsing, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation

West Virginia

Terra Alta - Richard Joseph Rider, Jr., Master of Business Administration,

Wyoming

Basin - Jamie Lynn Jares, Master of Science, Occupational Therapy; Douglas - Eric James Pingrey, Specialist in Education, Educational Administration; John R. Brooks, Bachelor of Fine Arts, Art; Gillette - Brooke Lee Ekstrom, Associate of Science, Nursing; Hulett - Shayla Rene Ebsen, Master of Arts, Communication Studies; Lander - Paige Fenton Hughes, Doctor of Education, Educational Administration; Laramie - Lindsy Ann Schmidt, Master of Science, Occupational Therapy; Newcastle - Courtney Kae Stephenson, Associate of Science, Nursing

China

Xuecheng - Lili Guo, Doctor of Philosphy, Biomedical Sciences; Ying Bao, Master of Science, Chemistry

Germany

Erding - Sean Arthur Knudsen, Bachelor of Arts, Psychology; Munich - Gesine Elisabeth Ziebarth, Doctor of Philosphy, Psychology

India

Bharuch - Vikul B. Rajpara, Doctor of Philosphy, Materials Chemistry

Lithuania

Utena - Sonata Dapkute, Bachelor of Business Administration, Accounting

Hometown information not provided

Carol J. Den Otter, Doctor of Education, Educational Administration; Jared S. Ahlberg, Specialist in Education, Educational Administration; Mary J. Goebel, Specialist in Education, Educational Administration; Patricia A. Campbell, Master of Arts, Educational Administration; Eric P. Johnson, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Elizabeth B. Mergenthal, Master of Arts, Communication Studies; Michael Nussbaum, Master of Arts, Curriculum & Instruction; Kathleen E. Painter, Master of Arts, History; Jerry R. Prentice, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Michael R. Thomas, Master of Arts, Psychology; Austin J. Vos, Master of Arts, History; Andrew S. Pietrus, Master of Public Administration; Richard D. Tupper, Master of Public Administration; Michael M. Fiegen, Master of Science, Biomedical Scince; Nicky Flom, Master of Science, Administrative Studies; Susan L. Hart, Master of Science, Administrative Studies; Bridget C. Jacobs, Master of Science, Curriculum & Instruction; Yuhuan Zheng, Master of Science, Computer Science; Shannon D. Petree, Bachelor of Arts, Native Studies; Katie M. Whithorn, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Stephanie D Zornes, Bachelor of Science, Sociology; Tyler A Dybsetter, Bachelor of Business Administration, Finance; Terra L. Koupal, Bachelor of Business Administration, Marketing; Bryan S. Aberle, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Jessica Erin Callahan, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Kyle P. McFarland, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Mary E. Elston, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Angelica R. Elwell, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Reese Porter, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Jeff Fiferlick, Associate of Science, Nursing; Shayne Kennedy, Associate of Science, Nursing