Nov 4, 2011
 

Summer degree recipients named at the University of South Dakota

VERMILLION, S.D. -- More than 200 candidates completed their degree requirements at the University of South Dakota this summer. A list of the summer degree recipients, including their hometown information, is provided.
 

California

Barrie - Matthew Kevin Pauley, Master of Business Administration; Monterey - Suzanne Alaouie, Bachelor of Science in Clinical Laboratory Science, Clinical Laboratory Science; San Marino - Jennifer F. Hsia, Master of Arts, Psychology; Vacaville - Raymond Charles Wieser, III, Bachelor of Fine Arts, Art

Georgia

Rabun Country - Andrea L. Johnson, Master of Science, Technology for Education & Training

Illinois

Willow Springs - Thomas Joseph Kulawiak, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies

Iowa

Alton - Andrea Mae Babcock, Master of Arts, Speech Language Pathology; Courtney Rashel Decker, Master of Arts, Speech Language Pathology; Charter Oak - Megan LaVerne Plagge, Bachelor of Science, Social Work; Cherokee - Ashley Melissa Weede, Master of Arts, Speech Language Pathology; Dayton - Heather M. Lundberg, Bachelor of General Studies, General Studies; Fort Madison - Dustin Lee Baker, Bachelor of Arts, International Studies; Hospers - Ashley Marie Robinson, Bachelor of Science in Medical Technology, Medical Technology; Kingsley - Brad Allen Roepke, Bachelor of Science, Social Work; Le Mars - John Westhoff, Master of Science, Technology for Education & Training; Marcus - Beth Ann McDermott, Specialist in Education, Educational Administration; Newell - David Therran Hopper, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Rock Valley - Tracy Tomko, Master of Science, Administrative Studies; Sheldon - Sandy R. Hart, Bachelor of Science, Social Work; Sioux Center - Charis Deisrae McConnel, Bachelor of Science, Social Work; Sioux City - Karrie Margaret Oakley, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Daniel David Moore, Master of Business Administration; Julie Louise Delarosa, Master of Science, Technology for Education & Training; David Dziurawiec, Master of Science, Technology for Education & Training; Cassandra Leigh Pilgrim, Master of Science, Technology for Education & Training; Laura Katherine Abbott, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Eric James Griffith, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Tripoli - Beth Joanne Rathe, Master of Arts, Speech Language Pathology; Westfield - William Andrew Hummel, Master of Arts, Secondary Education

Massachusetts

Littleton - Steven Adam Higgins, Master of Science, Biology

Minnesota

Chanhassen - Andrea Joan Thomas, Bachelor of Science, Dental Hygiene; Dassel - Kendra Marie Vander Linden, Master of Arts, Speech Language Pathology; Fairmont - Jennifer Joy Feely, Master of Public Administration; Fridley - Brian Ture Viger, Bachelor of Science, Biology; Grand Meadow - Holly Lynn Voigt, Master of Science, Physician Assistant; Hamburg - Wendy Jean Reed, Associate of Arts, General Studies; Lakeville - Rheanna Marie Kado, Doctor of Philosophy, Psychology; Minneapolis - Benjamin Michael Tamte, Master of Arts, Educational Administration; Pipestone - Nick Kocourek, Master of Business Administration; Alicia Renee Jacob, Bachelor of Science, Criminal Justice; St. Cloud - Ryan M. Engdahl, Doctor of Philosophy, Psychology; Sleepy Eye - Nathaniel Lee Hansen, Doctor of Philosophy, English; Liza Ann Schwartz, Master of Arts, Speech Language Pathology

Missouri

Farmington - Donald Earl Reese, Doctor of Education, Educational Administration; Moberly - Jennifer Beth Newberry, Master of Music; Springfield - Jennifer L. Castor, Master of Science, Technology for Education & Training

Nebraska

Coleridge - Brandy Lee Wallin, Master of Science, Technology for Education & Training; Crofton - Andrew James Dreesen, Bachelor of Science, Social Work; Doniphan - Laura Ashley Throener, Master of Arts, Speech Language Pathology; Gretna - Kristin Ann Kritenbrink, Bachelor of Science, Social Work; Laurel - Kendra Lyn Praseuth, Bachelor of Business Administration, Marketing; Lincoln - Aaron Michael Proskovec, Master of Business Administration; Tagney Shey Jones, Master of Science, Technology for Education & Training; Norfolk - Jessica Sue Lovejoy, Master of Arts, Special Education; O’Neill - Codey Jacob Ertz, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Omaha - Amy Lavorn Cobbs, Master of Arts, Special Education; David John White, Master of Arts, Communication Studies; Raymond - Kathleen Ann Divine, Bachelor of Fine Arts, Art; South Sioux City - Lisa Jean Casey, Master of Arts, Educational Administration; Jessica Leigh Conolly, Master of Arts, Special Education; Wynot - Haley Jo Schmidt, Master of Arts, Speech Language Pathology

New Hampshire

Manchester - Kyle Thomas Podziewski, Master of Arts, Educational Administration

North Dakota

Fargo - Camille Marie Brandt, Doctor of Education, Curriculum & Instruction; Mandan - Marie Angela Schaaf Gallagher, Doctor of Philosophy, Psychology; Richardson - Theodore Charles Bohn, III, Doctor of Philosophy, English

Oklahoma

Shawnee - Jason Edward Murray, Doctor of Philosophy, English

Pennsylvania

Pittsburgh - Elizabeth A. Sommers, Master of Arts, Educational Administration

South Dakota

Aberdeen - Sarah J. Gillies, Master of Arts, Speech Language Pathology; Candice Marie Mohn, Master of Arts, Speech Language Pathology; Holly Klungseth, Master of Science, Technology for Education & Training; Derek Keith Simon, Bachelor of Business Administration, Finance; Alcester - Adam Ashley St. Pierre, Bachelor of General Studies, General Studies; Arlington – Kyle Jordan Pickner, Bachelor of Business Administration, Finance; Belle Fourche - Dahlen Thomas Schnieder, Master of Business Administration; Beresford - Ann Marie Kropuenske, Master of Arts, Elementary Education; Bowdle - Gregg Alan Bieber, Doctor of Philosophy, Counseling & Psychology in Education; Brandon - Collin Knudson, Master of Arts, Educational Administration; Jennifer Lynn Smedsrud, Master of Arts, Elementary Education; Marilyn Dawn Wagner Weidenbach, Master of Arts, Elementary Education; Jeremy Morgan, Master of Science, Biomedical Sciences; Hannah Caitlin Kleinjan, Bachelor of Business Administration, Accounting; Sheridan Michael McGaffee, Bachelor of Business Administration, Finance; Sarah Fae Wilde, Bachelor of Business Administration, Management; Jamie Marie Shellum, Bachelor of Science, Social Work; Britton - Jennifer Lynn Deutsch, Master of Arts, Speech Language Pathology; Melody Lee Wenz, Master of Arts, Speech Language Pathology; Brookings - Carissa Holman, Bachelor of General Studies, General Studies; Canton - Eric William Trygstad, Master of Arts, Educational Administration; Centerville - Carter Christian Jacobson, Master of Arts, Health Physical Education & Recreation; Chamberlain - Sarajean Rose Ford, Master of Arts, Speech Language Pathology; Chancellor - Rachael Ann Kock, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Clark - Taylor E. Jacobsen, Master of Business Administration; Colman - Laura Kathleen Keupp, Master of Arts, Speech Language Pathology; Corsica - Jenna Jean Noteboom, Master of Arts, Elementary Education; Dakota Dunes - Jonathan Brian Riddell, Bachelor of General Studies, General Studies; Dell Rapids - Magen Lee Richeal, Bachelor of Arts, Political Science; Joseph M. Sneve, Bachelor of Arts, Political Science; Elk Point - Suzette Kay Fanning, Master of Science, Technology for Education & Training; Estelline - Kristin Marie Francisco, Master of Arts, Elementary Education; Eureka - TiAnn Rae Poloncic, Master of Arts, Speech Language Pathology; Flandreau - Christina M. Jackson, Doctor of Education, Educational Administration; Tanya Nichole Grootwassink, Bachelor of Science in Medical Technology, Clinical Laboratory Science; Gregory - Jennifer Lynn Klundt, Master of Arts, Speech Language Pathology; Hartford - Michael David Ingalls, Bachelor of Business Administration, Management; Rebecca Christine Linder, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Highmore - Tiffany Brooke Van Zee, Bachelor of General Studies, General Studies; Howard - Justin James Karstens, Master of Arts, Educational Administration; Lead - Justin Scott Lux, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Lennox - Kathleen Michelle Fesler, Master of Science, Technology for Education & Training; Marion - Jonathan W. Mammenga, Master of Public Administration; Jamie Wallace Cremer, Bachelor of Business Administration, Management; Menno - Sonya Marie Massey, Master of Arts, Special Education; Midland - Daniel Paul Bork, Master of Business Administration; Miller - Ashley Kay Johnson, Master of Business Administration; Mission - Jade Elise Herman, Master of Science, Administrative Studies; Mitchell - Donna Kay DeNure, Master of Arts, Speech Language Pathology; Nicole Maree Mebius-Palmer, Master of Arts, Speech Language Pathology; Nicholas Alan Gates, Master of Business Administration; Brandon Paul Haiar, Master of Business Administration; Chelsea Ann Klaas, Master of Business Administration; Stacy Sue Huber, Master of Science, Technology for Education & Training; Mobridge - Esther EJ Street, Bachelor of Science, Social Work; North Sioux City - Kristina Nadine Hixson, Master of Arts, Elementary Education; Parker - Nikki Jo Fuller, Specialist in Education, Educational Administration; Laura Leigh Krumbach, Master of Science, Technology for Education & Training; Brittney Renea Beil, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Philip - Deetta J. Terkildsen, Master of Science, Technology for Education & Training; Pickstown - April Anne Frick, Master of Arts, Political Science; Pierre - Alecia L. Bowers, Master of Business Administration; Jared H. Bowers, Master of Business Administration; Zachary Edman, Master of Business Administration; Melisa M. Forest, Master of Public Administration; Sam Lewis Helma, Bachelor of Business Administration, Finance; Jessica Ann Larson, Bachelor of Fine Arts, Art; Plankinton - Abby Lynn Vreugdenhil, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Presho - Abner James Nissen, Master of Professional Accountancy; Rapid City - Samantha J. Drury, Master of Arts, Speech Language Pathology; Lindsy Jo Wathen, Master of Arts, Speech Language Pathology; Keenan John Thomas, Master of Science, Physics; Nancy Lynn Fischer, Bachelor of Science, Criminal Justice; Elizabeth Margaret Thomas, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Redfield - Lisa McNeely, Specialist in Education, Educational Administration; Sioux Falls - Jeremy John Vogt, Doctor of Philosophy, Psychology; Janelle Renee Carda, Master of Arts, Educational Administration; Kari Jolene Smith, Master of Arts, Educational Administration; Chelsea Erin Wounded Head, Master of Arts, Special Education; Kristina Marie Graber, Master of Business Administration; Emily Dawn Leuthold, Master of Business Administration; Phuong Anh Thi Nguyen, Master of Business Administration; Emily Brianne Bolon, Master of Science, Technology for Education & Training; Allison Kaylei Burkhardt, Master of Science, Technology for Education & Training; Miranda Leigh Ochsner, Master of Science, Technology for Education & Training; Nicole Jean Finney, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Morgan V. Peck, Bachelor of Arts, Political Science, Economics; Heather N. Worthington, Bachelor of Arts, International Studies; Kristine Ann Feltman, Bachelor of Science, Psychology, Criminal Justice; Christine Elizabeth Olson, Bachelor of Science, Biology; Grace Amber Peterson, Bachelor of Business Administration, Management; Traci Schnabel, Bachelor of Business Administration, Management; Teresa Marie Ulven, Bachelor of Business Administration, Finance; Wade Evan Warntjes, Bachelor of Business Administration, Finance; Patrick Thomas Wilka, Bachelor of Business Administration, Marketing; Spearfish - Urla Ann Marcus, Doctor of Education, Educational Administration; Timothy Christopher Binder, Master of Business Administration; Stickney - Aaron Michael Moller, Master of Professional Accountancy; Tabor - Kristine Kocer, Master of Arts, Speech Language Pathology; Rebecca Ann Koupal, Master of Arts, Speech Language Pathology; Stephanie Jo Ulmer, Master of Arts, Speech Language Pathology; Utica - Brandon Wagner, Master of Arts, Special Education; Vermillion - Carissa Renae Regnerus, Master of Arts, Educational Administration; Mark Charles Maxon, Master of Business Administration; Donald Edwin Stewart, Master of Business Administration; Clare June Bucklin, Bachelor of Arts, Psychology; Taiana Hayes, Bachelor of Science, Psychology; Amanda Kay Zalud, Bachelor of Science, Biology, English; Taiana Hayes, Bachelor of Science, Social Work; Tasia Marie Job, Bachelor of Science, Social Work; Viborg - Courtney Adaire Blake, Bachelor of Science, Psychology; Jennifer Jo Anderson, Bachelor of Science, Social Work; Wall - Matthew Eugene Anderson, Master of Business Administration; Watertown - Lezlie J. Even, Master of Arts, Speech Language Pathology; Winner - Lori A. Kingsbury, Master of Arts, Speech Language Pathology; Yankton - Lori Lynn Evenson, Master of Arts, Counseling & Psychology in Education; Natasha Marie Phillips, Master of Arts, Special Education; Michael J. Ekeren, Master of Business Administration; Amanda Kay Novak, Bachelor of Science, Psychology; Tate R. Douglas Pesicka, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Mitchel Reid Seitzinger, Bachelor of Science in Recreation, Recreation

Tennessee

Nashville - Amanda Marie Ervin, Doctor of Philosophy, Biological Sciences

Wyoming

Newcastle - Jennifer Louise Kohlbrand, Bachelor of General Studies, General Studies

China

Shandong - Ting Ting li, Master of Professional Accountancy; Chao Qiu, Master of Science, Chemistry

India

Trichy - Eagappanath Thiruppathi, Master of Science, Chemistry Anjaneyulu Putta, Master of Science, Chemistry

Japan

Kawasaki - Hanako Shishido, Master of Arts, Psychology

Macedonia

Skopje - Jordan Pekevski, Doctor of Philosophy, Psychology

Tanzania

Moshi - John Alex Soka, Doctor of Education, Educational Administration

Uganda

Kampala - Harrison Stanley Kibombo, Master of Science, Chemistry

Hometown not provided

Christina M. Huhn, Doctor of Philosophy, Psychology; Joseph W. Raiche, Doctor of Philosophy, English; Pamela J. Arneson, Doctor of Education, Educational Administration; Monte R. Kramer, Doctor of Education, Educational Administration; Marie H. Rickert, Specialist in Education, Educational Administration; John D. Burke, Master of Arts, Speech Language Pathology; Jenna L. Gilkyson, Master of Arts, Educational Administration; Todd A. Gordon, Master of Arts, Educational Administration; Darla J. Hamm, Master of Arts, Educational Administration; Abby J. Mueller, Master of Arts, Elementary Education; Jacki J. Roy, Master of Arts, Speech Language Pathology; Jessica M. Sievers, Master of Arts, Special Education; Michael R. Thomas, Master of Arts, Psychology; Erik C. Hanson, Master of Business Administration; Dillon R. Kjerstad, Master of Business Administration; Vinothini Balasubramanian, Master of Science, Materials Chemistry; Arundhati Bhowmick, Master of Science, Chemistry; Chelsey R. Brisk, Master of Science, Technology for Education & Training; Jennifer R. Brown, Master of Science, Biology; Anne H. Mathiesen, Master of Science, Administrative Studies; Kalpana Prajapati, Master of Science, Computer Science; Abbey M. Rotter, Master of Science, Technology for Education & Training; Dustin Wheeler, Master of Science, Technology for Education & Training; Erica L. Johnson, Master of Science, Administrative Studies; Lucy Vandersnick, Master of Arts, Special Education; Kristin M. Anderson, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Julie A. Bassignani, Bachelor of General Studies, General Studies; Samuel Wilson Allen Jr., Bachelor of Science, Psychology; Michael Brandwein, Bachelor of Science, Psychology; Shannon Kathryn Riemer, Bachelor of Science, Psychology; Cale Jon Feller, Bachelor of Business Administration, Management; Jessica Michele Getman, Bachelor of Business Administration, Management; Chelsea Gunderson, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Miranda S. Bakley, Bachelor of Science in Recreation, Recreation; Rose S. Healy, Bachelor of Science, Dental Hygiene; Rose M. Hervagault, Bachelor of Science, Social Work; Kelsey E. Hlebichuk, Bachelor of Science, Alcohol & Drug Studies; Derek J. Hook, Bachelor of Science, Social Work; Valerie A. Johnson, Bachelor of Science, Social Work; Kelly S. Schulte, Bachelor of Science in Medical Technology, Medical Technology

 
About The University of South Dakota
 
Founded in 1862, The University of South Dakota is designated as the only public liberal arts university in the state and is home to a comprehensive College of Arts and Sciences, School of Education, School of Health Sciences, the state's only School of Law, School of Medicine, the accredited Beacom School of Business and the College of Fine Arts. It has an enrollment of more than 10,200 students taught by more than 400 faculty members. More information is available at www.usd.edu/press/news.

This material is available in an alternate format upon request. Please contact University Relations at 605-677-5759. If you are a person with a disability and need a special accommodation to fully participate in any university activity or event, please contact Disability Services at 605-677-6389 as soon as possible, but no later than 48 hours before the event, so that appropriate arrangements may be made.
 

MEDIA CONTACTS:

Phillip Carter
The University of South Dakota
605-677-6258
phillip.carter@usd.edu
 
###
< Back to news
MARKETING COMMUNICATIONS AND
UNIVERSITY RELATIONS
414 East Clark Street • Vermillion, SD 57069
605-677-5759 • 605-677-6534 fax
www.usd.edu