Dec 12, 2012
 

Graduates honored at USD’s 37th Winter Commencement Exercises

VERMILLION, S.D. -- The University of South Dakota awarded degrees to more than 560 graduates at the 37th Winter Commencement Exercises at 10 a.m. on Saturday, Dec. 15 at the DakotaDome.
 

Chief Justice David E. Gilbertson of the South Dakota Supreme Court delivered the keynote address "What Next?" to USD graduates. Gilbertson is a native of northeast South Dakota and a 1975 graduate of the University of South Dakota School of Law. He was appointed to the South Dakota Supreme Court in April 1995 to represent the 5th Supreme Court District. The longest serving chief justice of the state Supreme Court, Gilbertson has been elected to three, four-year terms as chief justice beginning in 2001. Prior to serving on the state Supreme Court, Gilbertson engaged in private practice from 1975 until his appointment to the circuit court bench in 1986. Additionally, he served as deputy state’s attorney and as an attorney for several municipalities and school districts.  Before earning his Juris Doctor from the USD School of Law, Gilbertson received his undergraduate degree from South Dakota State University in 1972.

In addition to Gilbertson’s keynote address, USD’s 37th Winter Commencement Exercises included performances by the USD Chamber Singers, and the conferring of degrees by Regent Harvey Jewett and USD President James W. Abbott. A list of degree recipients and their hometowns is provided:

Arizona

Buckeye - Frederick Broc Gullett, Bachelor of Science in Education, English Education; Chandler - Michael Keith Neilson, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Rio Rico - Lucia Militza Carlson, Bachelor of Arts, International Studies

California

East Palo Alto - Sarah Julianne Den Boer, Doctor of Philosophy, English; Ontario - Brandie Ralene Holland, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Redding - Garry Dean Wickerd, Doctor of Philosophy, Counseling, Psychology & Education; Sacramento- Brittney Roseann Lorraine Chambers, Bachelor of Science, Addiction Studies; Turlock - Samantha Nicole Rogers, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education

Colorado

Bailey - Erin Jessica Spellman, Bachelor of Science, Psychology, Philosophy; Fountain - Jime Lynne Rivera, Bachelor of Science in Nursing; Greeley - Gabriel Sands, Bachelor of Business Administration, Accounting; Peetz - Jamie M. Rezac, Master of Science, Occupational Therapy; Pueblo - Crystal Lancaster, Bachelor of General Studies; Sterling - Kristopher David Lulf, Master of Science, Administration

Connecticut

New Haven - Brandon James Moore, Bachelor of Arts, English

Georgia

Carrollton - Maiden Elizabeth Carnes, Specialist in Education, Counseling, Psychology & Education

Hawai’i

Makawao - Gwen Natsue Morinaga-Kama, Master of Arts, Interdisciplinary Studies

Idaho

Boise - Blake Scott Lewis, Master of Arts, Speech Language Pathology

Illinois

Blue Mound - Danielle Rena Schutte, Associate of Science, Nursing; Crestwood - Courtney Megan Rettig, Bachelor of Science, Health Sciences; Lake Zurich - Carol Ann Koch, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Momence - Zachary David Benton, Associate of Science, Nursing; Schaumburg - Julian Tyrone Tucker, Bachelor of General Studies

Indiana

Martinsville - Lori Kaye Armold, Associate of Science, Nursing

Iowa

Akron - Jordan Lea Dirks, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders; Avoca - Gregory Schmidt, Bachelor of Business Administration, Accounting; Carroll - Kelly Catherine Loughran, Master of Arts, Speech Language Pathology; Castana - Samantha Timmerman, Bachelor of Science, Health Sciences; Cherokee - Wendy Marie Ivarson, Master of Arts, Educational Administration; Andrew Armstrong Thomas, Bachelor of Business Administration, Management; Clear Lake - Cooper Buford Gross, Bachelor of Science in Nursing; Elk Horn - Elizabeth Anne Frankenstein, Doctor of Education, Educational Administration; Fort Dodge - Justine Joan McCrea, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; James A. Madsen, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; George - Tina Ellen Merkwan, Master of Public Administration; Hartley - Matt Vander Lee, Bachelor of Business Administration, Management; Hospers - Jeremiah Daniel Gloden, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Humboldt - Emilee Laura Rose, Master of Science, Occupational Therapy; Ida Grove - Kassandra Noel Karley, Bachelor of Science, Addiction Studies; Inwood - Kimber Sue Patterson, Bachelor of Science, Social Work; Irwin - Angela Marie Schwarte, Master of Arts, Educational Administration; Lake Mills - Derek Allan Harmon, Master of Science, Physician Assistant Studies; Lawton - Chad Elliot Robinson, Bachelor of Business Administration, Economics; Le Mars - Jerod Anthony Gloden, Bachelor of General Studies; Little Rock - Alexandra Klaahsen, Bachelor of Science, Psychology; Madrid - Jennifer Lori Schumann, Master of Science, Administration; Marcus - Nicole Marie Barry, Bachelor of Science, Criminal Justice; Onawa - Leo Thomas Zima, Bachelor of Business Administration, Marketing; Perry - Amanda Marie Hill, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Remsen - Suzanne Denise Schorg, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Jonathan Orville Schreiner, Bachelor of Arts, Criminal Justice, Psychology; Rock Rapids - Sara Dawn Christians, Bachelor of Science in Nursing; Erin M. Reed, Associate of Science, Nursing; Salix - Haley Shantelle Evans, Bachelor of Science, Health Sciences; Schaller - Jason B. Shepherd, Doctor of Philosophy, Computational Science & Statistics; Schleswig - Kayla Arlene Thelen, Master of Arts, Counseling, Psychology & Education; Sergeant Bluff - Rodney D. Earleywine, Doctor of Education, Educational Administration; Alicia Seely, Bachelor of Science, Social Work; Sheldon - Ashley Rae Wagner, Bachelor of Arts, Communication Studies; Sioux Center - Richard Dean Altena, Bachelor of Business Administration, Economics; Mary Jo Lee, Master of Science, Occupational Therapy; Sioux City - Pamela Kay Barry, Doctor of Education, Educational Administration; Kodi Adam Benson, Bachelor of Business Administration, Management; Angela Rosalina Iversen, Master of Music; Katherine Taylor Lanagan, Master of Business Administration; Nga Thuy Thi Nguyen, Master of Science, Chemistry; Kymberlee June Patterson, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Ashley Nicole Paulson, Master of Arts, Counseling, Psychology & Education; Rose Stevenson, Bachelor of Arts, Spanish; Tristana Lyn Tigges, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Donald Tyler Trimble, Bachelor of Fine Arts, Art Education; Spirit Lake - Benjamin Stephan Mauritz, Bachelor of Music, Music Education; Storm Lake - Abby Raveling, Master of Science, Occupational Therapy

Kansas

Fort Riley - Heather Sue Manfre, Associate of Science, Nursing; Holton - Laura Marie Smith, Bachelor of Fine Arts, Art; Junction City - Jessica Leigh Lemon, Associate of Science, Nursing; Manhattan - Keila Marie Rivera, Associate of Science, Nursing; Onaga - Bailey Marie Tucker, Associate of Science, Nursing; Salina - Erin Leigh Gallion, Bachelor of Fine Arts, Theatre

Maine

Holden - Matthew Wayne Pagnozzi, Juris Doctor

Maryland

Darnestown - Isaiah Howard, Bachelor of Science, History; Silver Spring - Thomas Michael Kramer, Bachelor of Music, Music Education

Michigan

Hudsonville - Lacey Rose Dixon, Master of Science, Administrative Studies

Minnesota

Atwater - Brittany Rae Frisch, Associate of Science, Nursing; Beaver Creek - Danielle Vis, Bachelor of Science in Nursing; Blaine - Merga Kero, Associate of Science, Nursing; Blue Earth - Rebecca Ann Bartley, Master of Science, Physician Assistant Studies; Brewster - Cole Michael Baumgard, Bachelor of Business Administration, Accounting; Kasey Kay McNab, Master of Professional Accountancy; Kasey Kay McNab, Bachelor of Business Administration, Accounting; Cambridge - Stephanie Clare Polzin, Master of Science, Physician Assistant Studies; Cannon Falls - Adam Dwayne Weichelt, Master of Science, Physician Assistant Studies; Carver - Jodi Neuharth, Master of Business Administration; Coon Rapids - Joyce Trudeau, Bachelor of Arts, Criminal Justice, Political Science; Glenwood - Alison Rose Winter, Master of Arts, Speech Language Pathology; Hutchinson - Garrett William Anderson, Bachelor of Science, Kinesiology & Sport Science; Lakeville - Natalie Ann Akkerman, Master of Science, Physician Assistant Studies; Luverne - Kyle N. Whitely, Doctor of Philosophy, Biomedical Engineering; Madison - Jonathon Robert Radermacher, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Mankato - Jaron Randall Fite, Master of Science, Physician Assistant Studies; Mapleton - Dan Kristian Kunkel, Master of Science, Administrative Studies; Marshall - Tony Greg Shaikoski, Master of Science, Occupational Therapy; Montevideo - Kelly Dawn DeGrote, Bachelor of Science in Nursing; Ortonville - Daniel David Larson, Bachelor of Business Administration, Marketing; Rochester - Kelly Marie Turner, Bachelor of Science, Health Sciences; Round Lake - Rachel Lynn Wilson, Master of Arts, Speech Language Pathology; Russell - Tiffany Thooft, Associate of Science, Nursing; St. Cloud - Jolaine M. Beddow-Beste, Doctor of Education, Educational Administration; Stillwater - Zachary Joseph Huth, Bachelor of Business Administration, Finance

Missouri

Carrollton - James Ryan Adkins, Master of Arts, English; St. Louis - Mark Conrad Hayden, Bachelor of Science, Criminal Justice

Montana

Billings - Clifton James Kephart, Master of Arts, Interdisciplinary Studies

Nebraska

Alliance - Leslie May Romick, Associate of Science, Nursing; Aurora - Jessica Rose Colburn, Bachelor of Science, Health Sciences; Battle Creek - Stephanie Nicole Tobey, Master of Science, Physician Assistant Studies; Butte - Brock Gaylord Brewster, Bachelor of Science in Recreation; Cambridge - Kaci Ann Gillen, Master of Arts, Educational Administration; Chadron - Sarah Michele Blausey, Associate of Science, Nursing; Michelle Kinner, Master of Science, Administrative Studies; Coleridge - Laura Jean Neiman, Associate of Science, Nursing; Columbus - Kylan Renee Pinkelman, Bachelor of Arts, Psychology, Spanish; Fordyce - Kelsey Nicole Stevens, Master of Science, Occupational Therapy; Gordon - Laurie Anne Nelson, Associate of Science, Nursing; Grand Island - Sigornie Jean Pfefferle, Bachelor of Science, Chemistry; Hartington - Christina M. Noecker, Master of Science, Occupational Therapy; Jackson - Nathaniel Austin Markworth, Bachelor of Science, Economics; Jillian Marie Webb, Bachelor of Science, Social Work; Lincoln - Elizabeth Ann Franken, Master of Science, Occupational Therapy; Macy - Robert J Stoner, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Madison - Maria Louise Love, Master of Arts, Elementary Education; Omaha - Taylor Lin Barstow, Bachelor of Fine Arts, Art; Petersburg - Denise Irene Werner, Bachelor of Science, Addiction Studies, Social Work; Ponca - Sydney Aris Eiler, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Timothy Michael Ryan, Master of Arts, Special Education; St. Helena - Nicole Drahota, Master of Science, Physician Assistant Studies; South Sioux City - Stephanie Lynn Havelaar, Master of Arts, Speech Language Pathology; Angelique Emmy Kelly, Bachelor of Science, Criminal Justice, Psychology; Tekamah - Adrienne Kathleen Braniff, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Unadilla - Suzanne Kay Belcher, Associate of Science, Nursing; Valentine - Eleanor L. Petersen, Bachelor of Fine Arts, Theatre

New Jersey

Bayonne - Edward Finck, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management

Nevada

Las Vegas - D'Angelo Butler, Bachelor of Arts, Sociology; Darius Jhamol Hogans, Bachelor of Arts, Criminal Justice

North Carolina

Greensboro - Robert James Scifres, Master of Arts, Speech Language Pathology

North Dakota

Grand Forks - Paul Kenneth Kincs, Doctor of Philosophy, Psychology; Stanley - Alecia Lynn Pulver, Master of Arts, Educational Administration; Williston - Kari Marie Rustand, Master of Arts, English

Ohio

Cable - Elizabeth Loudene Russell, Bachelor of Arts, Anthropology, Native Studies

Oklahoma

Mustang - Lance R. Miller, Master of Business Administration; Oklahoma City - Jennifer Marie Boren, Bachelor of Science, Addiction Studies

Pennsylvania

Scranton - Donald Walter McLaughlin, Master of Science, Administrative Studies

South Dakota

Aberdeen - Joel Andrew Kline, Doctor of Education, Educational Administration; Drew Michael Morris, Bachelor of Science, Psychology, History; Jamie Elizabeth Schaunaman, Bachelor of Science, Sociology; Erin Elizabeth Sivertsen, Bachelor of Arts, Psychology, English; Nancy Jo Vander Hoek, Doctor of Education, Educational Administration; Terrance James Walth, Bachelor of Business Administration, Finance; Alcester - Katie Ann Seivert, Bachelor of Science, Kinesiology & Sport Science; Alexandria - Rachel Marie Haskamp, Associate of Science, Nursing; Arlington - Audrey Ann Flatgard, Bachelor of Fine Arts, Art; Baltic - Sarah Nicole Jenness, Master of Science, Occupational Therapy; Megan Elizabeth Whipple, Bachelor of Science in Nursing; Batesland - Justin Charles Conroy, Doctor of Education, Educational Administration; Belle Fourche - Erin Marie Budmayr, Bachelor of Arts, Communication Studies; Carrie Jo Farnsworth, Associate of Science, Nursing; Angel Marie Park, Associate of Science, Nursing; Beresford - Michelle Lee Gustafson, Associate of Science, Nursing; Clara Rose Merriman, Bachelor of Science, Mathematics; Justin Dean Norling, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Robin Renae Schmid, Master of Science, Occupational Therapy; Jon Sorensen, Bachelor of Science in Nursing; Black Hawk - Jacqueline Dawn Coffield, Associate of Science, Nursing; Bowdle - Lucas Edward Turner, Master of Business Administration; Box Elder - Carmen J. Schave, Associate of Science, Nursing; Leslie Warren Whitehead, Associate of Science, Nursing; Brandon - Ashley Lynn Abbott, Bachelor of Science in Nursing; Rebecca Duncan, Master of Professional Accountancy; Rebecca Duncan, Bachelor of Business Administration, Accounting; Ethan Joseph Funke, Bachelor of Business Administration, Accounting; EricaIlise Goembel, Associate of Science, Nursing; Chase Allen Hoffman, Bachelor of Business Administration, Management; Samantha Polzin, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Samuel Richard Sawyer, Bachelor of Business Administration, Finance; Lexy K. Sittig, Bachelor of Science in Nursing; Brandt - Katie Marie Ruhd, Bachelor of Science in Nursing; Bridgewater - Brittany Marie Anderson, Bachelor of Science in Nursing; Stacy Marie Weber, Master of Science, Occupational Therapy; Brookings - Brian James Eclov, Specialist in Education, Counseling, Psychology & Education; Taylor Michael Eilers, Bachelor of Fine Arts, Art; Melissa Maurine Hauschild-Mork, Doctor of Education, Educational Administration; Kristina Anne Hornback, Master of Arts, Addiction Studies; Katie Schaefer, Master of Science, Occupational Therapy; Rick Ray Steever, Bachelor of General Studies; Emily Christine Vasgaard, Master of Science, Occupational Therapy; Breanna Hope Zmolek, Bachelor of Science, Kinesiology & Sport Science; Canistota - Garrett DeVries, Bachelor of Science, History, Political Science; Canton - Amy Beer, Master of Arts, Speech Language Pathology; Alli Catherine Boyer, Associate of Science, Nursing; Alicia Johnson, Associate of Science, Nursing; Samuel W. Masten, Master of Public Administration; Tanner Jon Sorlie, Bachelor of Science, Biology; John Suter II, Master of Science, Chemistry; Castlewood - Brooks Lee Little, Master of Arts, Health, Physical Education & Recreation; Centerville - Keri Anne Hansen, Master of Science, Occupational Therapy; Colman - Caitlin Clair Hannasch, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Crooks - Matthew Richards, Bachelor of Business Administration, Management; Custer - Zach Ryan Gaston, Bachelor of Science, Earth Science; Dakota Dunes - Jodi Lynn Nowowiejski, Master of Arts, English; Dante - Jillian Rae Nedved, Master of Science, Physician Assistant Studies; Davis - Heath Andrew Hult, Bachelor of Business Administration, Management; Dell Rapids - Sara Elizabeth Bunkers, Bachelor of Arts, Psychology; Danielle Lynn Cunningham, Bachelor of Business Administration, Management; Brittany Fiegen, Master of Science, Occupational Therapy; Adam Jacob Geraets, Master of Business Administration; Kari Ann Gill, Master of Science, Physician Assistant Studies; Kelsey Mergen, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Delmont - Chelsey Lynae Harrington, Bachelor of Arts, Communication Studies; Elk Point - Nicholas Solomon Cox, Bachelor of General Studies; Molly Brooke Donnelly, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Tory Charles Norby, Bachelor of Science, Communication Sciences & Disorders, Psychology; Alex Reid Pedersen, Bachelor of Science, Psychology; Annie Christine Staum, Bachelor of Arts, Communication Studies; Melanie Irene Westin, Bachelor of Science, Social Work, Alcohol & Drug Studies; Ethan - Amanda Lynn Adams, Master of Science, Physician Assistant Studies; Faulkton - Joel Philip Price, Doctor of Education, Educational Administration; Flandreau - Jenna Marie Carr, Bachelor of Business Administration, Accounting; Fort Pierre - Ellen L. Blauert, Master of Science, Administration; Freeman - Elizabeth Ann Wek, Master of Arts, Addiction Studies; Groton - Erin Elizabet hMcNamara, Bachelor of Science, Health Sciences; Harrisburg - Chastin Marie Aleck, Associate of Science, Nursing; Sara Lynn Harris, Bachelor of Science in Nursing; Danielle Reigh Lanier, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Sarah Ann Wendorff, Associate of Science, Nursing; Hartford - Michael Gene Galliger, Bachelor of Business Administration, Finance; Brandi Otto, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Kasey Jo Peters, Bachelor of Science, Communication Sciences and Disorders; Shannon Micheal Phillips, Bachelor of Science, Health Sciences; Michael Anthony Ulmer, Bachelor of Business Administration, Marketing; Hermosa - Alyssa Ashley McLaughlin, Bachelor of General Studies; Herrick - Barbara A. White, Master of Arts, Educational Administration; Highmore - Shiloh Elane Day, Bachelor of Arts, Political Science; Hill City - Bryan A. Schave, Associate of Science, Nursing; Hot Springs - Kelly Joe Pomrenke, Associate of Science, Nursing; Hurley - Elizabeth Mary Ann Soukup, Master of Science, Administration; Huron - Jonathan Scott Hammond, Bachelor of Business Administration, Marketing; Joshua David Kappler, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Ipswich - Erik Shaun Simon, Master of Science, Physician Assistant Studies; Kadoka - Jessica Irene Graupmann, Bachelor of Science, Social Work; Kimball - Maycee Carol Gough, Bachelor of Business Administration, Management; Kranzburg - Christopher Roger Turbak, Master of Arts, Counseling, Psychology & Education; Lennox - Joel Thomas Brewer, Bachelor of Science, History, Communication Sciences & Disorders; Tandis Lea Hoffman, Master of Science, Physician Assistant Studies; Gabriel Wayne Jorgensen, Bachelor of Arts, English; Martin - Debbie O'Doan, Doctor of Education, Educational Administration; Menno - Jessica Ann Block, Bachelor of Business Administration, Management; AliJoan Hertz, Associate of Science, Nursing; Milbank - Cathy Ann Pond, Bachelor of General Studies; Miller - Lacey Jean Hofhenke, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management; Amanda Kay Mentzer, Bachelor of Science, Health Sciences; Mitchell - Jayme Jo Brower, Bachelor of Science, Sociology; Catherine Lucille Graves, Master of Arts, Mathematics; Kenny Jay Rearick, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management; Zachary John Talaga, Bachelor of Science, Biology; Noah Patrick Umscheid, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Justin Emmons Zajic, Specialist in Education, Educational Administration; Mobridge - Kendra Wolff, Master of Science, Occupational Therapy; Montrose - Tammi Kay Miles, Bachelor of Science, Social Work; Mount Vernon - Courtney A. Deinert, Master of Business Administration; Tanner Jeffrey Hetland, Bachelor of Science, Psychology; Allison Rene Johnson, Master of Science, Physician Assistant Studies; Murdo - Ashley Nichole O'Dell, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; New Underwood - Tiffanie Massingale, Bachelor of Science in Nursing; Jason Tyler Simmons, Master of Business Administration; North Sioux City - Brenda Stephanie Dick, Bachelor of Science, Biology, Psychology; Richard Wesley Michaelson, Bachelor of Science, Psychology; Joshua Scott Vetos, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Alyssa R. Whear, Bachelor of Fine Arts, Art; Parker - Douglas Lee Nielsen, Bachelor of Science, Criminal Justice; Parkston - Jennifer Ann Murtha, Master of Professional Accountancy; Jennifer Ann Murtha, Bachelor of Business Administration, Accounting; Nikki Reiff, Master of Science, Occupational Therapy; Natalie Ann Zirpel, Master of Science, Occupational Therapy; Parmelee - Georgia Mary Hackett, Doctor of Education, Educational Administration; Pierpont - Jared Lesher, Bachelor of Business Administration, Finance; Pierre - Ainsley Elizabeth Askew, Master of Arts, Speech Language Pathology; Samantha Leigh Close, Bachelor of Science, Criminal Justice; Meredith Ellen Dolezal, Bachelor of Science in Nursing; Dawn M. Hurney, Specialist in Education, Educational Administration; Nicole Raelynne Madden, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Collin Michael Smith, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Alexandra Shay Voeltz, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Plankinton - Kayla Anne Sorsen, Bachelor of Business Administration, Marketing; Platte - Samantha Jo Burma, Bachelor of Science, Dental Hygiene; Avery Yerrington Tooley, Master of Business Administration; Presho - Matthew Michael Heiman, Master of Arts, Educational Administration; Rapid City - Joseph Balfe, Jr., Master of Business Administration; Kara Ann Baumeister, Master of Arts, Educational Administration; Tina Eileen Belisle, Associate of Science, Nursing; Sasha Michelle Boles, Associate of Science, Nursing; Terra Cavaness, Associate of Science, Nursing; Jocelyn Renee DeJager, Bachelor of Science in Nursing; Alyson Joy Enright, Associate of Science, Nursing; Kyla Beth Feickert, Master of Science, Physician Assistant Studies; Ashley Megan Fenner, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Kelli Ann Galbraith, Master of Arts, Elementary Education; Sheryl Marie Gillen, Bachelor of Arts, History, International Studies; Julie A. Iseminger, Bachelor of Science in Nursing; Bethany Marie Krush, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Melanie Lenore Mason, Bachelor of Science, Addiction Studies; Devon Muko, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Stephanie Jeanne Murphy, Associate of Science, Nursing; Matthew Thomas Paulsen, Bachelor of Arts, Criminal Justice; John Carroll Quinn, Master of Arts, History; Kate Ellen Schmidt, Associate of Science, Nursing; Carrie JoAnn Shedeed, Associate of Science, Nursing; Heidi Jo Skophammer, Master of Arts, Speech Language Pathology; JoSee Suess-Carlin, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Jessica Lyn Toland, Associate of Science, Nursing; Courtney Lynn Volker, Associate of Science, Nursing; Melissa Lyn Zimmerman Frein, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Salem - Anna Lenice Anderson, Master of Science, Occupational Therapy; Brad Michael Bies, Master of Science, Administrative Studies; Jennifer Maureen Heumiller, Bachelor of Arts, Psychology; Sioux Falls - Mitch Thomas Amor, Bachelor of Science, Biology; Andrew Mark Anderson, Bachelor of Science, Criminal Justice; Ryan Tyler Baltazar, Bachelor of Science, Criminal Justice; Amber Barnes, Associate of Science, Nursing; Zachary Lyle Barnhardt, Bachelor of Science, Chemistry; Phillip Lee Bassing, Bachelor of Science in Nursing; Christopher John Beacom, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Ashley Jane Beynon, Bachelor of Science in Nursing; Marie Ann Boetel, Associate of Science, Nursing; Nicholas Lee Brower, Bachelor of Business Administration, Management; Joseph William Brown, Bachelor of Arts, German, Political Science; Sydney Blair Brude, Bachelor of Science, Psychology, Criminal Justice; Michael Thomas Bruggeman, Bachelor of General Studies; Nielsen Howard Burns, Doctor of Medicine; Sherry Caldwell, Associate of Science, Nursing; Patricia Ann Clements, Bachelor of General Studies; Drew Adam Cosand, Bachelor of Science, Economics; Drew Adam Cosand, Bachelor of Business Administration, Accounting; Nicole Ranae Dang, Bachelor of Business Administration, Accounting; Ronald James Douthit III, Master of Science, Administration; Alyssa Leigh Duerksen, Master of Professional Accountancy; Alyssa Leigh Duerksen, Bachelor of Business Administration, Accounting; Andrea Fee, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Mark Allen Fleming, Bachelor of Science, Psychology; Stephen Paul Flicek, Bachelor of Science, Mathematics, English; Eric Gage, Bachelor of Science, History; Anthony Richard Galvin, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Tyler Scott Gilliland, Bachelor of Science, Biology; Courtney C. Grieme, Associate of Science, Nursing; KarLee Maureen Gutnik, Bachelor of Science in Nursing; Kelsey Ann Halstead, Bachelor of Science, Communication Studies; Olivia Marie Hansen, Master of Professional Accountancy; Matthew William Hargens, Associate of Science, Nursing; Allison Marie Harris, Associate of Science, Nursing; Michael Edward Haugen, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Jay E. Headley, Master of Business Administration; Joel James Heroux, Bachelor of Business Administration, Management; Jessica Marie Hoffman, Associate of Science, Nursing; Theodore C. Huss, Master of Business Administration; Heidi Lynn Johnston, Master of Science, Administrative Studies; Angela Marie Jones, Master of Arts, Speech Language Pathology; Taylor Joseph Juhl, Bachelor of Business Administration, Management; Rachel Leigh Kindt, Bachelor of Science, Criminal Justice; Maddison Kissick, Master of Science, Occupational Therapy; Brent Edmund Knaeble, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jason J. Kull, Bachelor of Business Administration, Management; Jeremy J. Larsen, Bachelor of Science, Mathematics; Jill Cari Lorang, Master of Science, Administrative Studies; Juliana J. Lundberg, Associate of Science, Nursing; Trevor Jon Mathison, Bachelor of Business Administration, Management; Michael Joseph Mavity, Bachelor of General Studies; Nathan Keith Mellema, Master of Science, Administration; Garth Lawrence Mennenga, Bachelor of Business Administration, Accounting; Colleen Catherine Moore, Associate of Science, Nursing; Ashley Irene Nelson, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Maegan Marie Nimick, Bachelor of Science, Psychology; Matthew David Nussbaum, Master of Public Administration; Emily Diane Osthus, Master of Science, Administrative Studies; Sara Palen, Bachelor of Business Administration, Accounting; Danielle Lyn Piorier, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Lisa Ann Reed, Associate of Science, Nursing; Heather Kristine Rieger, Bachelor of Arts, Communication Sciences & Disorders; Stephanie Lynn Rindsig, Associate of Science, Nursing; Ann Stanage Robertson, Doctor of Education, Curriculum & Instruction; Jessica Jo Robinson, Associate of Science, Nursing; Amanda Lynn Roehl, Master of Music; Douglas Blaine Runde, Associate of Science, Nursing; Jeffrey Kyle Russell, Bachelor of Science, Economics; Tracy Marie Schmidt, Bachelor of Science in Nursing; Nicolette Joyce Schmuck, Master of Science, Physician Assistant Studies; Macy J. Schultz, Master of Arts, Speech Language Pathology; Vickie Corinne Schumacher, Master of Arts, Addiction Studies; Nathan Carl Severson, Bachelor of Business Administration, Management; Melissa Jule Siemonsma, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Natalie Smith, Bachelor of Science in Nursing; Wesley Snyder, Master of Arts, Secondary Education; Taylor Douglas Steinborn, Bachelor of Science, Health Sciences; Jenna Alaine Stroup, Bachelor of Science, Health Sciences; Eric James Struck, Master of Arts, Educational Administration; Joseph Allen Sweets, Master of Arts, Kinesiology & Sport Science; Cassandra Min Hee Tornow, Master of Science, Physician Assistant Studies; Amber Renae VanRoekel, Associate of Science, Nursing; Micheal Joesph Vasek, Bachelor of Business Administration, Accounting; Sarah Deanna Vequist, Bachelor of Science, Criminal Justice; Kelsey Ann Vig, Master of Business Administration; Emily Marie Wallum, Associate of Science, Nursing; Kelley Ann Walsh, Bachelor of Business Administration, Marketing; Holly D. Wheeler, Associate of Science, Nursing; Nicholas James Young, Bachelor of Science, Health Sciences; Spearfish - Mary Kate Axlund, Specialist in Education, Educational Administration; Barbara Ann Drapeaux, Master of Science, Administration; Springfield - Heather Ranee Adkins, Master of Professional Accountancy; Sturgis - William Joseph Carpenter, Master of Arts, Special Education; Tyler John Hinker, Bachelor of Business Administration, Marketing; Jenna Lavender, Master of Science, Occupational Therapy; Katie Jean Ness, Master of Science, Occupational Therapy; Summerset - Amy Elisa Haslip, Associate of Science, Nursing; Tea - Jennifer Besta, Bachelor of Science in Nursing; Jacquelyn Marie Hurd, Associate of Science, Nursing; Tripp - Laine Hale, Bachelor of Science, Health Sciences; Tyndall - Kelsey Elizabeth Van Gerpen, Bachelor of Arts, Anthropology; Vermillion - Ryan Charles Angelo, Bachelor of Science, Contemporary Media & Journalism; Ryan Richard Eichelberg, Bachelor of Arts, History, Political Science; Jackson Dean Freidel, Bachelor of Business Administration, Management; Ya Juan Gong, Master of Science, Chemistry; Jeffrey Allan Heier, Jr, Bachelor of Business Administration, Management; Charlene Irwin, Master of Arts, Special Education; Justin Lawrence Francis Kuku, Bachelor of Arts, Political Science; Kimberly Marie LaMie, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Joseph Matthew Miller, Bachelor of Science in Education, Physical Education; Matthew Joseph Peabody, Master of Arts, English; Gabrielle Maude Richard, Bachelor of Science, Addiction Studies; Anne Marie Salazar, Master of Business Administration; Uma Sambasivam, Master of Science, Chemistry; Tobias Schantz, Bachelor of Arts, Political Science; Wagner - Janet M. Johnson, Bachelor of Science, Psychology; Chase Michael Kuhlman, Bachelor of Science in Education, Mathematics Education; Watertown - Amy Lynn Blaedorn, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Tyler John Jerke, Bachelor of Arts, Contemporary Media & Journalism; Vanessa Misola, Bachelor of Business Administration, Management; Adam John Redlinger, Bachelor of Business Administration, Management; Danielle Semmler, Bachelor of Science in Nursing; Waubay - Dawn Marie Jo Johnson, Bachelor of Science, Social Work; Wessington - Emily Rae Schilling, Bachelor of Business Administration, Accounting; Wessington Springs - Michael Anthony Ramsey, Bachelor of Science, History, Anthropology; White - Kevin Richard McKinstry, Master of Arts, Special Education; White Lake - Tia K. Haines, Master of Science, Physician Assistant Studies; Mollie Aleta Kieffer, Bachelor of Arts, Psychology; Winner - Jerrett James Kucera, Bachelor of Science, Communication Studies; Yankton - Jerrod Wesley Daisy, Bachelor of Business Administration, Marketing; Hannah Marie Dykstra, Bachelor of Science in Nursing; Katherine Nicole Ekeren, Bachelor of Business Administration, Health Services Administration; Amanda Lee Frohling, Master of Science, Occupational Therapy; Alan Engebretson, Bachelor of Science in Nursing; Cassandra D. Goeden, Associate of Arts; Michael Jay Gurney, Bachelor of Arts, Native Studies, History; Tessa Lynn Hansen, Bachelor of Science in Nursing; Benjamin Lee Hausman, Master of Arts, Political Science; Jeffrey Keith Herrboldt, Bachelor of Science in Education, Elementary Education, Special Education; Amanda Jean Holdahl, Bachelor of Science, Psychology; Tanya Hubert, Bachelor of Business Administration, Economics; Kara Mae Iverson, Master of Science, Occupational Therapy; Cody James Juttelstad, Bachelor of Fine Arts, Theatre; Branis lava Knezevic, Doctor of Philosophy, Counseling, Psychology & Education; Stephanie Maurene Kramer, Bachelor of Science, Social Work; Randee Dell Lanphear, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Christopher Michael Marlow, Bachelor of Science, History; Erick C. Messler, Master of Arts, Psychology; Collin Thomas Michels, Bachelor of Arts, Spanish; Collin Thomas Michels, Bachelor of Science, Biology; Amy M. Nelson, Master of Science, Occupational Therapy; Travis Paul Neukirch, Bachelor of Science, Computer Science; Angela Christine Novak, Bachelor of Science, Addiction Studies; Cody Sage, Bachelor of Business Administration, Management; Jordan Thomas Schild, Bachelor of Science, Chemistry; John Thomas Silvernail, Bachelor of Science in Education, History Education; Elly Jo Smith, Bachelor of Business Administration, Accounting

Virginia

Alexandria - Saad Shujah Khan, Bachelor of Business Administration, Management; Chilhowie - Heather Brooks Bolling, Master of Science, Administration; Falls Church - Elizabeth Catherine Horton, Bachelor of Arts, English, History

Washington

Seattle - Krista Jayne Kenck, Bachelor of Business Administration, Human Resource Management

Wisconsin

Madison - Justin Staudenmayer, Juris Doctor; Pardeeville - Anna Mae Evelyn Lang, Associate of Science, Nursing

Wyoming

Casper - Stephanie Marie Armstrong, Associate of Science, Nursing; Cheyenne - Janine Nicole James, Bachelor of Science, Psychology; Cody - Betsey Jean Whisonant, Bachelor of Science, Health Sciences; Newcastle - Sara Jo Hofmann, Associate of Science, Nursing

Brazil

Rio de Janeiro - Carolina Peçanha Logato, Bachelor of Arts, Political Science, Spanish

China

Ningbo - Ying Zhou, Master of Professional Accountancy; Xi'an - Qiang Wei, Master of Science, Chemistry

Germany

Kiefersfelden - Thomas Kurz, Bachelor of Fine Arts, Theatre

India

Hyderabad - Ushak Tottempudi, Doctor of Philosophy, Materials Chemistry

Kenya

Nairobi - Alex Momanyi Nyangeri, Associate of Science, Nursing

Kuwait

Kuwait City - Basem Shammas, Bachelor of Business Administration, Economics

Sri Lanka

Jaffna - Shivatharsiny Rasalingam, Doctor of Philosophy, Materials Chemistry

Hometown information not provided

Tridib Bandopadhyay, Master of Science, Computer Science; Prem N. Basa, Doctor of Philosophy, Materials Chemistry; Nicole M. Bosma, Bachelor of Science, Psychology; Cheryl S. Burrell, Specialist in Education, Educational Administration; Jenny Campbell, Associate of Science, Nursing; James A. Dangel, Associate of Science, Nursing; Ashley N. Dement, Master of Arts, Elementary Education; Matt Ellis, Bachelor of General Studies; Danny Freemark, Bachelor of Science, Criminal Justice; Kenneth R. Harrison, Specialist in Education, Educational Administration; Elizabeth C. Hill, Master of Science, Biology; Frank Hulscher, Bachelor of Science, Biology; Sheereene G. Hussain, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Lou Ann D. Jensen, Master of Arts, History; April N Kolb, Associate of Science, Nursing; Paul M. Lucas, Master of Arts, Educational Administration; Adam M. Maeschen, Bachelor of Science, Criminal Justice; Karie A. Marty, Associate of Science, Nursing; Kristen M. McGill, Master of Arts, Addiction Studies; Kelly L. McMath, Bachelor of General Studies; Julie L. Moreau, Master of Arts, School Counseling; Rex M. Mueller, Bachelor of General Studies; Juevol Myles, Bachelor of General Studies; Tracy Nelson, Doctor of Medicine; Christopher M. Oyen, Bachelor of Business Administration, Management; Paige Reinders, Bachelor of Fine Arts, Art; Colby W. Prevost, Executive Master of Public Administration; Robin L. Schneider, Master of Arts, Interdisciplinary Studies; Jordan R. Sippel, Bachelor of Science, Criminal Justice; Nicholas Sittig, Master of Music; Robert J. Stanley, Bachelor of Science, Social Work; Ty Vuong, Bachelor of Science, Psychology; Tiffany L. Wheeler, Bachelor of Science, Social Work; Steven A. Willard, Doctor of Education, Educational Administration; Micah C. Wonnenberg, Master of Arts, Political Science; Ge H. Yao, Master of Science, Chemistry

 
About The University of South Dakota
 
Founded in 1862, The University of South Dakota is designated as the only public liberal arts university in the state and is home to a comprehensive College of Arts and Sciences, School of Education, School of Health Sciences, the state's only School of Law, School of Medicine, the accredited Beacom School of Business and the College of Fine Arts. USD has an enrollment of more than 10,000 students taught by more than 400 faculty members. More information is available at www.usd.edu/press/news.

This material is available in an alternate format upon request. Please contact University Relations at 605-677-5759. If you are a person with a disability and need a special accommodation to fully participate in any university activity or event, please contact Disability Services at 605-677-6389 as soon as possible, but no later than 48 hours before the event, so that appropriate arrangements may be made.
 

MEDIA CONTACTS:

Phillip Carter
The University of South Dakota
605-677-6258
phillip.carter@usd.edu
 
###
< Back to news
MARKETING COMMUNICATIONS AND
UNIVERSITY RELATIONS
414 East Clark Street • Vermillion, SD 57069
605-677-5759 • 605-677-6534 fax
www.usd.edu